URL : https://www.witgelekruis.be/artikel/onze-handen-vrij-voor-zorg

Onze handen vrij voor zorg

Gepubliceerd op 14/07/2026
Oost-Vlaanderen

Wanneer je als thuisverpleegkundige bij patiënten langsgaat, heb je steevast een tablet in de hand om dossiers te raadplegen en aan te vullen. Een goed ingevuld patiëntendossier is cruciaal om de juiste zorg te bieden. Daarom onderzoekt Wit-Gele Kruis Oost-Vlaanderen samen met Squire en de onderzoekers van imec hoe artificiële intelligentie (AI) kan bijdragen om al die gegevens vlot in te voeren. Zo hoef je als verpleeg- of zorgkundige niet meer te typen maar vul je je dossiers al sprekend aan. Zo is er meer tijd voor wat echt telt: onze patiënten. 

 

De tablet is als een tweede brein van een verpleegkundige. Het is waar je observaties opslaat, zorg- en omgevingsfactoren noteert, nieuwe zorgen en zorginstructies bijhoudt. Zo weet je precies hoe het met je patiënt gaat en kan ook een collega je de juiste zorgen toedienen. Een elektronisch verpleegkundig dossier (EVD) is onmisbaar in de moderne werking van een thuiszorgorganisatie.

Toch neemt het ook veel tijd in beslag. Gemiddeld kan je 30 woorden per minuut typen. Je bent dus even bezig om alles te noteren. Ter vergelijking: als je spreekt, zijn dat gemiddeld 180 woorden per minuut. Door spraaktechnologie slim in te zetten, kunnen we een deel van de administratieve last wegnemen. Artificiële intelligentie helpt ons om het EVD kwalitatief aan te vullen en tijdsnood bij onze verpleegkundigen te verminderen.

Getest en goedgekeurd

Samen met het Gentse bedrijf Squire en het onderzoekscentrum imec testen we de mogelijkheden van AI binnen de Proeftuin Technologie voor Werkbaar Werk in de Zorg- en Welzijnssectoren (VLAIO). “Met onze technologie kunnen de thuisverpleegkundigen van het Wit-Gele Kruis tegen de app praten voor hun verslagen en verliezen ze geen kostbare tijd door de gegevens manueel in te voeren", vertelt CEO van Squire, Stan Callewaert. Squire zet de gesproken tekst om naar gestructureerde data en AI vult het op de juiste plek in het dossier in. “De software kan ook vervolgvragen stellen. In de toekomst hopen we dat de tablet de verpleegkundigen kan informeren over de volgende patiënt wanneer ze bijvoorbeeld in de wagen rijden.”

Het gebruik is simpel: je drukt op een knop, dicteert je observaties, kijkt na of alles correct genoteerd is en slaat het dossier op. Tijdens de zomer hebben een 50-tal verpleegkundigen de nieuwe tool uitgetest. Zij zijn alvast enthousiast over de mogelijkheden. In het najaar evalueren we de technologie en beslissen we over een brede uitrol. 

Gepubliceerd op 14/07/2026.